dominacja komunizmu w świecie

Suplement militarny

Podczas walk z Portugalczykami w latach 1964-1974 liczebność partyzantów Frelimo nie przekroczyła ośmiu tysięcy. Ich główne uzbrojenie stanowił radziecki sprzęt dostarczany za pośrednictwem państw, które popadły już w sidła systemu totalitarnego m.in. Tanganikę i Algier. Co ciekawe, obok kultowych karabinków kałasznikowa, ZSRS dozbrajał czerwone partyzantki bronią niemiecką z czasów II wojny. W buszu południowej Afryki usłyszeć można więc było "piły Hitlera", t.j. karabiny maszynowe MG 42, a nawet wysłużone MP 40. Frelimo nie posiadało ciężkiego sprzętu, w przeciwieństwie do wojsk generała de Arragi, dowódcy wojsk Portugalskich w Mozambiku. Szczególnie mocno rzuca się w oczy dysproporcja pomiędzy ośmioma tysiącami bojowników, a 54 tysiącami żołnierzy z artylerią, lotnictwem i pełną infrastrukturą. Jak Frelimo udało się wygrać przy takiej dysproporcji sił? Sprawdziła się tu stara dobra wojna podjazdowa. Znajomość (niemałego zresztą) terenu, wsparcie ludności lokalnej i przystosowanie do warunków klimatycznych okazało się skuteczniejsze od nalotów.

Po przekształceniu w 1975 roku partyzantki w siły zbrojne, liczebność nowej armii Mozambiku sięgnęła 12 tysięcy ludzi. I w tym przypadku głównym uzbrojeniem był sprzęt radziecki. Karabinek AK 47, stanowiący bestseller tamtych lat znalazł się nawet na godle nowo powstałej Ludowej Republiki Mozambiku. Interesującym jest fakt o, którym donosi raport CIA, mówiący o dostarczeniu do Maputo ośmiu śmigłowców szturmowych Mi-24 Hind, które w owym czasie uchodziły za najlepsze i najpotężniejsze maszyny w swojej klasie.

 

Karabinek AK, konstrukcja prosta, tania, niezawodna i śmiertelnie skuteczna (miliony zadowolonych użytkowników). Broń rozpowszechniona na świecie i w kulturze, znajduje się nadal w różnych wersjach na uzbrojeniu wielu armii. Niektóre państwa posiadają jego wizerunek w swoich godłach.

 

Uzbrojenie konkurencyjnego Renamo, stanowiła głównie broń produkcji radzieckiej zdobyta na wojskach reżimowych, oraz dostarczana za pośrednictwem Rodezji i RPA. Również w tej organizacji spotkać można było konstrukcje niemieckie którymi handlował Izrael. Broń z czasów drugiej wojny światowej, z wybitą na zamku swastyką, wroną III Rzeszy i …. gwiazdą Dawida, z której strzelali Mozambijscy bojownicy. Jak widać broń może służyć każdemu, nawet najbardziej nieoczekiwanemu odbiorcy, niezależnie od jej pierwotnego przeznaczenia.