dominacja komunizmu w świecie

Suplement militarny

Po II wojnie światowej głównym importerem uzbrojenia do krajów Ameryki Południowej były Stany Zjednoczone. USA wyprzedawało nadwyżki broni z poprzedniej wojny, która masowo trafiała w ręce demokratycznych rządów, bezwzględnych dyktatur jak i wszelkiej maści partyzantek. Boliwia, której władze przeważnie prowadził politykę pro-amerykańską, otrzymała jednak pomoc nie tylko w uzbrojeniu. W polowaniu na Che Guevarę brało udział około 2 tyś. komandosów uzbrojonych i wyszkolonych przez USA, oraz liczni agenci CIA. To za ich sprawą udało się ostatecznie wytropić i zabić "pierwszego rewolucjonistę".

Karabin M1 Garand, wprowadzony na uzbrojenie podczas II wojny światowej po jej zakończeniu eksportowany m.in. do Boliwii. Z tej broni zabity został Ernesto Che Guevara.

 

W walce z partyzantką komunistyczną w Boliwii brało udział wielu najemników, głównie z Europy. W ich szeregach często znajdowali się uciekający przed sprawiedliwością eks esesmani. Najsłynniejszym z nich był dawny szef Gestapo z Lyonu SS-Hauptsturmführer Klaus Barbie. Po wojnie dzięki pomocy Watykanu w osobie biskupa Aloisa Hudala, Barbie wyemigrował do Argentyny a następnie do Boliwii, gdzie zajął się najbardziej intratnym w tamtym czasie biznesem - został bossem narkotykowym. Jego doświadczenie z czasów II wojny wykorzystane zostało przez rząd Boliwii podczas polowania na Che Guevarę, oraz w późniejszym puczu z 1970 roku. Został wytropiony i zidentyfikowany w 1971 roku, jednak do 1983 roku cieszył się ochroną boliwijskich rządów.